HERBALON®

Patentovaná receptura s obsahem bylinných výtažků

Úvodní stránka » Články » Hemoroidy

Hemoroidy (často nazývané nesprávně jako"Hemeroidy") jsou jako slepé střevo – má je každý. Problémy s hemoroidy má však „jen“ skoro každý.

Jako hemoroidy jsou původně označovány cévní pleteně v oblasti konečníku. Tato pleteň se skládá z drobných tepének, které do oblasti krev přivádějí, z drobných žilek, které ji odvádějí a spojek mezi nimi. Když je vše v pořádku, krev do řitní oblasti přitéká a opět odtéká. Jakmile však dojde k poruše tohoto systému, přichází na řadu slovo hemoroidy tak, jak ho vnímá veřejnost, a sice ve významu potíží s "hemeroidy".

Toto onemocnění je velmi časté, avšak k lékaři se pacienti vydávají většinou, až když jsou potíže nesnesitelné, či když začínají mít obavu například z nádoru tlustého střeva.

Rizikové faktory hemoroidů

Rizikovými faktory pro vznik hemoroidů je dědičnost (tenkostěnné rektální žíly), tělesná konstituce (otylost), životní styl – sedavé zaměstnání (na druhou stranu i ve sportech se najde takový, který, co se vzniku hemoroidů týče, není ideální – a to sice cyklistika), strava (strava s nedostatkem vlákniny), malý příjem tekutin (stolice je pak tužší, je větší pravděpodobnost, že poškodí anální kanál), potíže s vyprazdňováním (dlouhé a usilovné „tlačení“ při zácpě, chronické průjmy), u žen bývá nejčastější příčinou pro rozvoj tohoto onemocnění těhotenství, neboť dochází k většímu tlaku v žilách pod „překážkou“ – vyvíjejícím se plodem, tedy i v žilách rektálních. Jako překážka pro správný odtok krve žílami může fungovat např. i nádor v malé pánvi.

Prevence hemoroidů

Pro zmírnění rizika onemocnění hemoroidy je potřeba hlídat, aby přijímaná strava obsahovala vlákninu (vláknina udržuje správnou funkci střev, jejich pravidelné vyprazdňování..), přijímat dostatek tekutin (omezit odvodňovací nápoje jako káva, alkohol) v případě obezity zhubnout (obezita je navíc rizikovým faktorem k mnohem závažnějším onemocněním), dodržovat tělesný pohyb, nosit vzdušné oblečení, dbát na hygienu řitní oblasti. Při potížích s hemoroidy je velmi vhodné používat pro hygienu konečníku Herbalon s dubovou kůrou či Herbalon s kaštanem a rozmarýnem.

Příznaky a projevy hemoroidů

Hemoroidy se dělí na vnější a vnitřní.

Vnější hemoroidy

Vnější hemeroidy nacházíme především na zevním povrchu konečníku, či trochu hlouběji (těsně před řitním otvorem). Za normálního stavu jsou rozmístěny cirkulárně kolem vyústění konečníku. Jsou nebolestivé, měkké, nejsou nijak vlhké a nekrvácí.

Potíže se obvykle projevují vznikem většího bolestivého uzle (v podstatě dojde k nahromadění sražené krve v této pleteni, ve které byl porušen systém přítok – odtok krve, nejčastěji vlivem přílišného tlačení na toaletě – zvýšený tlak na cévní pleteně znemožní krevní odtok, krev se hromadí, sráží, vzniká uzel).

Vzniklý uzel se obvykle po několika dnech svraští (krevní sraženina se vstřebá), avšak zbude po něm kožní výchlipka. Tato kožní řasa je sice nebolestivá, může však znesnadňovat hygienu okolí řitního otvoru, což může zpátky zvyšovat riziko vzniku hemeroidů. Proto se často přistupuje k chirurgickému odstranění této kůže.

Druhý možný osud bolestivého uzle je ten, že uzel praskne a sražená krev se z něj vyprázdní. Zde je opět potřeba dbát na hygienu řitní oblasti, neboť je zde riziko zanesení infekce do rány po prasklém uzlu. Velmi je zde pro omývání doporučováno používání Herbalonu s dubovou kůrou.

Potíže s vnějšími hemeroidy tedy spočívají v bolestivém uzlíku, pacienti často pociťují také tlaky anální oblasti a prasknutí bývá pociťováno jako úleva.

Zásadním rozdílem mezi vnějšími a vnitřními hemeroidy je bolestivost. Oblast vnějších hemeroidů je bohatě inervovaná (je zde mnoho nervových zakončení, která vedou informaci o bolesti z této oblasti). Na druhou stranu v místě výskytu vnitřních hemeroidů tato zakončení nejsou, proto vnitřní hemeroidy nebolí.

Vnitřní hemoroidy

Vnitřní hemeroidy se tvoří hlouběji v análním kanálu.

Typickým příznakem vnitřních hemeroidů je krvácení (jasně červená krev) při odchodu stolice (od drobných nálezů na toaletním papíře po odkapávání krve do toaletní mísy).

Dalším příznakem (obvykle v pokročilejším stadiu onemocnění hemoroidy) je prolaps – vyhřeznutí hemeroidů (jako kdyby po defekaci byl konečníkem vytažen nafukovací balónek naplněný vodou) – žíly naplněné neodtečenou krví vyhřeznou. V počátečních stádiích se obvykle samy zasunou zpět. Časem si je však pacienti musí vracet do konečníku sami prsty.

V pokročilém stádiu prolapsů bývá přidruženým problémem zánět pokožky v okolí řitního otvoru. Neboť při prolapsech je produkován hlen „obohacený“ o zbytky stolice, který způsobuje, že je pokožka vlhká (mluví se o tzv. vlhké řiti) a podrážděná.

Bývají rozeznávány čtyři stupně pokročilosti onemocnění:

1. stupeň – hemoroidy o sobě dávají vědět pouze krvácením

2. stupeň – při stolici dochází k vyhřezávání hemoroidů, které se však sami vrátí

3. stupeň – hemoroidy se po vyhřeznutí samy nevrací (pacient je musí reponovat sám). Vyhřezávají navíc i při činnostech jako je zakašlání, kýchnutí, chůze.

4. stupeň – hemoroidy jsou trvale vyhřezlé, nelze je vrátit zpět. Potíže s „vlhkou řití“

Nejčastější příčiny vzniku onemocnění:

  • sedavý způsob života (sedavé zaměstnání)
  • choroby žilního systému (např. křečové žíly)
  • nadužívání projímadel
  • strava s nízkým obsahem vlákniny
  • kořeněná jídla
  • častá jízda na kole
  • těhotenství

Co můžeme udělat my sami

Velmi důležitá je především prevence spočívající ve změně životosprávy, příjmu potravy s vysokým podílem vlákniny, dostatku tekutin a aktivního pohybu, každodenní hygiena řitní oblasti.

Jestliže se u vás již nějaké potíže projevily a lékař určil jako příčinu právě hemoroidy, je léčba odvozena od toho, jaký stupeň nemoci u vás nastal. V častých případech stačí používat pro omývání konečníku nejlépe několikrát denně Herbalon s dubovou kůrou, která má silné stahující účinky, působí antisepticky, silně hojivě a napomáhá zastavovat krváceni. Pokud se problémy s hemoroidy opakují, je velmi vhodné používat Herbalon s dubovou kůrou či Herbalon s kaštanem a rozmarýnem i v období, kdy Vás hemoroidy akutně netrápí.

Ulevit od bolesti a svědění, případně je trochu zmírnit můžete použitím polštářku na židli, dbejte také na zvýšenou hygienu v oblasti konečníku a je-li to možné, sprchujte se vlažnou vodou s použitím Herbalon mycího gelu s dubovou kůrou či Herbalon mycího gelu s kaštanem a rozmarýnem a to po každém vyprázdnění. Herbalon mycí gel s výtažkem z dubové kůry plně nahrazuje sedací koupele v odvaru z dubové kůry. Postižené místo zklidní, stáhne zanícené cévy a urychluje zahojení.

Potřebuji řešit

 

 

Aktuality

Nové webové stránky

23. 1. 2014

Připravili jsme pro Vás nové webové stránky věnované hypoalergenním mycím gelům Herbalon®. Naleznete zde všechny důležité informace o šetrné a účinné intimní hygieně.

archív